Meer vaste banen en vacatures
Het aantal mensen met een vast contract in Nederland neemt nog steeds toe, al zijn het er wel nog steeds minder dan voor de economische crisis. Voor werkgevers blijft het ondertussen knap moeilijk om mensen te vinden.
Het laatste HR-nieuws
Actueel & juridisch gecheckt
Direct antwoord op je vraag
De werkloosheid is de afgelopen drie jaar in alle provincies gedaald. Vooral Flevoland, Friesland en Limburg deden het goed.
Het aantal mensen met een vast contract in Nederland neemt nog steeds toe, al zijn het er wel nog steeds minder dan voor de economische crisis. Voor werkgevers blijft het ondertussen knap moeilijk om mensen te vinden.
Minder mensen raken hun baan kwijt en wie leeft van een uitkering, vindt meer vacatures. De mismatch op de arbeidsmarkt groeit echter. Volgens uitkeringsinstantie UWV moeten werkgevers meer doen om werkzoekende en vacature bij elkaar te laten passen.
De gemiddelde WW-premie die werkgevers betalen kan verder omlaag, omdat het aantal WW-uitkeringen in Nederland terugloopt. Uitkeringsinstantie UWV heeft de premies voor het vierde opeenvolgende jaar naar beneden bijgesteld.
Welke conclusies kan HR trekken uit Prinsjesdag? Wat zijn de gevolgen? Arbeidsrechtadvocaat Mark Diebels zet de vijf belangrijkste punten voor HR op een rij. En meteen ook maar voor Rutte III.
Het zijn niet de uitzendkrachten waarover we ons zorgen moeten maken in de coronacrisis. Het zijn de werkenden met een vaste baan die nu gaan merken dat ze minder transitievermogen hebben. Dat zegt Raymond Puts, directeur van werkgeversorganisatie AWVN.
Werkgeversorganisaties VNO-NCW, MKB-Nederland en LTO Nederland vinden dat het nieuwe kabinet snel de risico's voor werkgevers om mensen in dienst te nemen, moet aanpakken.
In de Miljoenennota 2018, die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, wordt stilgestaan bij de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt en loonkostenontwikkelingen.
Uiteraard zijn ook dit jaar de plannen voor 2018 uitgelekt, nog voordat de Miljoenennota officieel is gepresenteerd. Zo weten we al dat lerarensalarissen verhoogd worden, iedereen er in koopkracht op vooruit gaat en zijn ramingen over economie en werkloosheid bekend.
Het aantal zzp'ers moet drastisch omlaag. Tenminste, dat vindt de Europese Commissie. Zelfstandigen zonder personeel zijn veelal niet of slecht verzekerd tegen arbeidsongeschiktheid en tegen werkloosheid en bouwen vaak geen pensioenrechten op. Als zij dan in de problemen komen doordat zij arbeidsongeschikt of werkloos worden of op hun oude dag onvoldoende middelen hebben om rond te komen, dan doen zij wel een beroep op collectieve middelen, zoals de bijstand.
Werkgevers gaan akkoord met een derde jaar WW, mits dat geen bureaucratische rompslomp oplevert. Ook willen zij niet opdraaien voor administratieve lasten.
Het aantal mensen met betaald werk neemt gestaag toe. Alleen jongeren profiteren niet van de aantrekkende arbeidsmarkt. Zij leven vaker van een WW-uitkering.
Bedrijven kunnen meer doen om Nederlanders lastige vacatures te laten vervullen, voordat ze hoogopgeleid personeel gaan werven in het buitenland.